Michalici

Misjonarz pochodzący z Bączala Górnego świętuje 91 urodziny

03-01-2021

facebook twitter
Początkiem stycznia swoje 91 urodziny obchodzi...

Początkiem stycznia swoje 91 urodziny obchodzi ks. misjonarz Ludwik Wypasek CSMA, pochodzący z Bączala Górnego. Jest najstarszym kapłanem - rodakiem parafii bączalskiej i jednocześnie drugim najstarszym Michalitą na świecie! (po ks. Julianie Tekieli, ur. 1927) .

W 1965 wyświęcony na kapłana. W 1970 był jednym z pionierów ewangelizatorów w Papua - Nowa Gwinea. W 2020 przypadło okrągłe 50 lat od przybycia pierwszych Michalitów do tego egzotycznego kraju. Z tej okazji abp Douglas Young w homilii wspomniał niektórych misjonarzy michalitów, którzy przybyli w 1970, a byli to ks. Ludwik Wypasek, ks. Stanisław Śnieżek i ks. Zdzisław Kruczek: “wszyscy oni różni, odmiennych charakterów, ale zjednoczeni w jednej misji” – zaznaczył kaznodzieja .

Kontynuując swoją refleksję dotyczącą 50 lat służby Michalitów w archidiecezji, dodał: “Rzecz jasna nie jesteśmy w stanie odwdzięczyć się pierwszym misjonarzom za ich służbę... Najlepszym sposobem naszego podziękowania będzie dzielenie się tym, co otrzymujemy dzisiaj, dzięki tym, którzy są z nami dzisiaj i przyjdą później... Misjonarze wnieśli światło, tam gdzie panowała ciemność i radość tam, gdzie był smutek”.

“Misjonarze – mówił dalej – składając śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, rezygnują z pewnych dóbr, zaślubiając się z Jezusem i ludem, któremu służą, pozostając posłuszni wezwaniu Pana. Obchody tej rocznicy pobudzają nas do pójścia śladami misjonarzy. A to dlatego, że misje zrodzą owoce wtedy, gdy pobierzemy konkretną naukę od misjonarzy i nie przestaniemy kroczyć ich śladami, szerząc Dobrą Nowiną w służbie miłości” .

Ponadto duszpasterzował w kanadyjskim London, Warszawie - Bemowie, Krakowie - Nowej Hucie, Mydlnikach i Młochowie. Obecnie jest rezydentem w parafii michalickiej Ducha Świętego w Krośnie.

Pamiętajmy w modlitwie o naszym Jubilacie - ks. Ludwiku, wieloletnim misjonarzu na archipelagu Oceanii

 

MATERIAŁ OPUBLIKOWANY DZIĘKI UPRZEJMOŚCI PARAFII ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W BĄCZALU DOLNYM