Michalici

I Komunia Św. w roku św. Józefa

09-06-2021

facebook twitter
Uroczysty dzień Komunii...

1 i 29 maja 2021r., w piękną wiosenną sobotę, parafia pod wezwaniem Ducha Świętego w Krośnie przeżywała wielkie święto. Dzieci, w trzech grupach, z klasy III-A i III-B ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Eugeniusza Kolanki po raz pierwszy w życiu przyjęły do swoich serc Pana Jezusa w Komunii Świętej!

Zebrane przed świątynią, wraz z rodzicami, rodzeństwem i krewnymi przybyłymi na uroczystość z wielu stron, w skupieniu oczekiwały rozpoczęcia nabożeństwa. Towarzyszył im ich katecheta, ksiądz Michał Prokopiw, który od początku roku szkolnego, nie zrażając się trudną sytuacją pandemii, ofiarnie i starannie przygotowywał dzieci na ten wielki dzień.

Wkrótce rozpoczęła się Msza Święta. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Czesław Knebel. Wygłosił on okolicznościowe kazanie, w którym sporo miejsca poświęcił osobie Jezusowego Opiekuna – w kontekście przeżywanego w Kościele Roku Świętego Józefa i w związku z ogromną rolą rodziców, również ojców, dla wychowania dzieci w rodzinach i kształtowania ich w wierze.

Podczas liturgii rozbrzmiewały piękne pieśni intonowane przez pana organistę Zbigniewa Malinowskiego, a śpiewane pełnymi głosami przez dzieci i wszystkich zebranych, oraz odpowiednio dobrane utwory instrumentalne na skrzypce i organy.

Dzieci przystępujące do I Komunii Świętej zaangażowały się w przygotowanie Liturgii Słowa: czytań, psalmu responsoryjnego, modlitwy wiernych, odczytały także komentarz do procesji z darami oraz inne teksty okolicznościowe: wiersze, modlitwy, rozważania, podziękowania. Jako dar swojego serca Panu Jezusowi dzieci złożyły przyrzeczenia abstynencji!

Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali hymn My chcemy Boga, szczególnie poruszający w dzisiejszych czasach – jako szczera i mocna deklaracja wiary, zobowiązanie do życia w Bogu i z Bogiem!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i piękne przeżycie tych uroczystości.

 

Rodzice dzieci pierwszokomunijnych